Faaliyetlerimiz

Sayın Velimiz ;

Birlikte Geçireceğimiz Eğitim – Öğretim yılı ; ortak bir paydada buluşabilmemiz halinde çok daha verimli ve mutlu geçecektir .

Bu amaçla ; aşağıda sizlerle paylaşmak istediğimiz başlıklar yol gösterici olacaktır .

Okul Saatleri

Minik Ayaklar Anaokulu’nda Program ;

Tam gün Programında saat 08:00 – 18:00 arası

Yarım Gün Sabahçı Grubu 08:00 – 13:00 arası

Yarım Gün Öğlenci Grubu 12:30 – 18:00 arası

Aile ile İletişim

– Çocukların mutluluğu ve ortak yaşantımızın kolaylığı açısından anne , babaların açık ve kesintisiz iletişim bizim için çok önemlidir .

– Çocuğunuzla ilgili olarak bizi her zaman arayabilirsiniz . Çocuğunuzun öğretmeni ile öğretmenin nöbet günlerinde görüşebilirsiniz.

– Daha uzun bir görüşme yapmak istediğinizde , günlük program içinde sınıf öğretmenlerimize uygun saatler için randevu alabilirsiniz.

– Aynı şekilde ; sınıf öğretmenimiz veya okul idaresi de rutin toplantılar dışında ihtiyaç duyukan konularda görüşmek üzere sizden randevu alabilir.

– İşleyişle ilgili konularda sizlere ; kısa mesaj , e-posta veya telefon ile ulaşırız.

– Adres , telefon ve e-posta adreslerinizdeki değişiklikleri okul idaresine bildirelim

– Çocuklar teslim edilirken veli tarafından girişte bulunan telefon yardımı ile öğretmeni ile iletişim sağlanır , öğretmen kameradan çocuğun velisini tesğit eder ve çocuk sınıfından çıkış yapar .

Önleyici ve Koruyucu Sağlık Yaklaşımı Politikamız

– Hem kendi hem de diğer çocukların sağlığı açısından nezleli ve ilaç kullanılması gereken rahatsızlıklarda çocuğunuzu okula göndermeyiniz .
Ancak , doktorunuzdan ; sakıncalı olmadığına dair alacağınız bir raporla okula devam edebilirler.

-Çocuğunuzun alerjik bünyeli ise ; nelere alerjisi olduğunu ve sağlığı ile ilgili bilinmesi gereken özelliklerini sınıf öğretmenine özel olarak bildiriniz .

– Çocuğunuzun bulaşıcı hastalığa yakalanması durumunda doktor teşhisinden sonra okul idaresine haber vermeniz çok önemlidir.
Öğretmenin birçok öğrencisi olduğunu düşünerek ; zamanını daha verimli kullanabilmesi açısından; vitamin gibi uzun süre kullanılması gereken destek ilaçlarını çocuğunuza ev ortamında veriniz.

-Ailenin onayı ve bilgisi olmadan okulda ilaç verilmez.

-Sınıfımızda ateşi yükselen öğrenci için tedbirler alınır ailesine durumu ivedi olarak bildirilir ve öğrenci eve gönderilir . Aynı şekilde, kusma , aşırı burun akıntısı , sürekli hapşırma , olağan dışı halsizlik , durumlarında da aileye haber verilir ve gerekirse öğrencinin eve gitmesi sağlanır .

Okulda Kaza Olması Durumu

– Gün içinde oluşabilecek, çarpma , düşme veya vurma gibi ciddi müdahale gerektirmeyn durumlarda olaya sınıf öğretmeni süreci yürütür , önce durum tespiti , sonra da gerekirse buz , mikroptan arındırma gibi temel ilk müdahale yapılır; sonrasında okul idaresi ve aileye durum bildirilir.

– Daha ciddi müdahale gerektiren durumlarda öğretmen hemen idareyi haberdar ederek , durum tesğitinden sonra durum aileye bildirilir. Müdahale gerektiren durumda çocuk ancak ailenin haberi ve onayı ile gerekli sağlık kuruluşuna götürülür .

Okulda Giyim

– Çocuklarınıza kolay giyilip , çıkarılabilen , rahat , askısız ve kemersiz giysiler ve bağcıksız ayakkabılar giydiriniz.

– Okulda bulunan yedek giysilerini takip ederek , yedekler eve geldiğinde yeni bir yedek yollayınız .

– Mevsim değişikliklerinde yedeklerinizi değiştiriniz .

– Çocuklarınızın kıyafetlerine mümkün olduğunda ayırıcı işaret koyunuz . ( Bunun için kumaş kalemlerinden yararlanabilirsiniz )

– Çocuğunuzu okulda yüzük , küpe , kolye , bilezik gibi takılar takarak göndermeyiniz .

Beslenme

Okulumuzda verilen yemeklerimizin öğün saatleri ; 09.00 Kahvaltı 10.30 Meyve Saati 12.30 Öğle Yemeği 15.30 İkindi Kahvaltısı

Servis

– Çocuklarınızın kim/ler tarafından alınacağı önceden okula bildirilmelidir.

– Çocuklarınızı servis şoförlerine kendinizi ya da alacağınız kişi ile teslim ediniz ve teslim alınır .

– Çocuklar okula bildirilmemiş kişilere kesinlikle teslim edilmeyecektir.

– Çocuğunuz , anne ya da baba farklı bir kişi tarafından okuldan alınacaksa ya da o gün servise binmesini istemiyorsanız , lütfen okula / öğretmenine bilgi veriniz .

– Çocuklarınızın serviste gereğinden fazla zaman geçirmemesi için servisleri bekletmemeye özen gösteriniz

Doğum Günleri

Okulumuz da çocuklarımızın doğum günleri sadece Çarşamba günleri planlanmaktadır ve uygulanmaktadır .

Uyguladığımız Eğitim Programları

– Ders programları Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi müfredatı doğrultusunda yaş grupları dikkate alınarak hazırlanır . Minik Ayaklar Anaokulu’nda uygulanan sistem çocukların yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini esas alır ve eğitime bağlı öğretim ilkesinden yola çıkar

– Okulumuz 08:30 – 18:00 saatleri arasında eğitim ve öğretim verir .

– Tüm öğrencilerimiz gelişim açısından öğretmenleri tarafından izlenir , bilgileri dosyalanır . Bu dosyalar ilkokula başladıklarında velilere iletilir .

– Her sınıfın bir annesi olur . Sınıf annesi ilk veli toplantısında seçilir . Ailelerle birlikte gerçekleştirilen çalışmalar okul – aile işbirliğini desteklerken aile – öğrenci ve arkadaşları arasında paylaşımlarda bulunulmasını sağlar.( Atık malzeme , proje çalışmaları vs . )

– Yıl içerisinde gerçekleştirilen etkinliklerin desteklenmesi ve sosyal yaşamı tanıyabilme amacıyla çeşitli çevre , kültür , bilgilendirme ve eğlence gezileri düzenlenir .

Ana Dilimizi Geliştirecek Çalışmalar

– Serbest Zaman Etkinlikleri

– Çğrenme Merkezlerinde Gerçekleştiren Etkinlikler

– Türkçe Dil Etkinlikleri

– Müzik Etkinlikleri

– Oyun Etkinlikleri

– Fen ve Matematik Etkinlikleri ( Deneyler , Gözlemler vs .)

– Sanatsal Etkinlikler

– Proje Etkinlikleri ( ‘ Değerler Eğitimi ‘ , ‘ Yarın Sizinleyiz ‘ , ‘ Stem Projesi ‘ , ‘ Geçmişim Geleceğimdir ‘ , ‘ Herkesin Bir Yetim Kardeşi Var ‘ v.b )

– Sosyal Sorumluluk Çalışmaları ( Gazete ve Kağıt toplama , cam şişe toplama , kurum ve kuruluşlara yapılan destekler ve geziller v.s )

– İlkokul hazırlık çalışmaları

– Okul uyum çalışmaları ( Oryantasyon Çalışmaları )